Kurumsal

 

Çevre

Birçok proseste olduğu gibi gümüş üretimi esnasında da ortaya atıklar çıkmaktadır. Atıkların çevreye ve insan sağlığına zarar vermeyecek biçimde depolanmaları ve bozundurulmaları için ise iki temel yöntem bulunmaktadır:

Eti Gümüş A.Ş. tesislerinde doğal bozundurma yöntemi seçilmiştir. Proses projesi Alman Krupp firmasına ait olmakla birlikte, Atık Barajı projelendirmesi ise 1983 yılında bir Kanada firması olan Knight and Pièsold firması tarafından gerçekleştirilmiştir. Söz konusu barajların alanı 110 Ha. olup, koruma bantları ile birlikte 150 Ha.’yı bulmaktadır. Atmosfer altı atık depolama tekniğine dayanan bir proses tekniğidir. Bu sistemde özetle; sağlanan şartlar içerisinde siyanür, hidrojen siyanür haline gelerek parçalanmakta ve hidrojen, karbon ve azot gazları haline dönüşerek zararsız bir şekilde atmosfere karışmaktadır. Katı halde ve suda çözünmeyen siyanür bileşikleri ise havuzda çökelerek depolanmaktadır.

Baraj sahasındaki yatay ve düşey hareketlerin kontrolü için geoteknik ölçümle kontrol edilmek üzere, 16 adet piezometre ve 20 adet sabit nokta tesis edilmiştir. Baraj sızıntısının olup olmadığını kontrol etmek üzere ayrıca DSİ’ye açtırılmış iki adet kontrol kuyusu bulunmaktadır.

Bu kontrol noktalarından barajla ilgili tüm parametreler düzenli olarak kontrol edilmektedir.

Tesislerin bugüne kadar olan faaliyetlerinde, çevre ve/veya insan sağlığına yönelik zararlı etkisi görülmemiştir.

TANITIM FİLMİ
İLETİŞİM
  • Mevlana Bulvarı No: 174/A Balgat 06650
    Çankaya / ANKARA
  • +90 (312) 253 6000
  • +90 (312) 491 6487
  • info@etigumus.com.tr